Dotacje do działalności gospodarczej

Dotacje z Urzędu Pracy.

Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy na otwarcie działalności gospodarczej. Dofinansowanie PUP realizowane jest ze środków Funduszu Pracy i stanowi obecnie najpopularniejszą i najlepiej ocenianą przez ZOPR formę aktywnego przeciwdziałania bezrobociu. Zalety tego rodzaju dotacji na rozpoczęcie działalności to:
– Bezzwrotność dofinansowania – czyli otrzymanej dotacji z PUP nie trzeba zwracać.

– Dotacja otrzymywana jest z góry – czyli dofinansowanie z Urzędu pracy otrzymuje się przed przystąpieniem do otwarcia firmy, a więc nie trzeba najpierw przeprowadzać wydatków z własnych źródeł, jak ma to miejsce w przypadku większości dotacji unijnych.

– Procedura trwa krótko – dotacje z Urzędu Pracy dla bezrobotnych można pozyskać szybko, porównując np. z wieloetapowymi projektami realizowanymi w ramach PO KL 6.2, gdzie pełna procedura począwszy od dnia złożenia dokumentów (wniosek, biznes plan), aż do realnie otrzymanych pieniędzy zazwyczaj przekracza pół roku. W przypadku dofinansowania PUP na otwarcie firmy całkowita procedura zamyka się zazwyczaj w 1,5 miesiąca.

Dotacja PO KL 6.2 na rozpoczęcie działalności

wniosek Kapitał LudzkiW ramach programu Kapitał Ludzki realizowanego w z funduszy unijnych które otrzymuje Polska w okresie: 2007 – 2013  realizowana jest pomoc dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą w postaci bezzwrotnych dotacji w kwocie 40 000,00 zł. Tego rodzaju dofinansowanie nieco trudniej pozyskać niż dotacje PUP, a pełna procedura trwa średnio około 8  miesięcy, kwota dofinansowania jest jednak przeszło dwukrotnie wyższa niż w przypadku dotacji z Urzędu Pracy i w większości  wypadków aby złożyć wniosek nie trzeba być osobą bezrobotną. 

Kredyt inwestycyjny
W oparciu o kredyt inwestycyjny możemy nie tylko dokonać modernizacji w istniejącym przedsiębiorstwie, lecz również pozyskać  środki na otwarcie działalności gospodarczej. Zaleta kredytu inwestycyjnego w odróżnieniu od zwykłego limitu kredytowego, to  fakt iż firma nie jest zobligowana do szybkiego wykazania zysków. Bank w zależności od złożonej dokumentacji, tj. biznes planu  przedstawiającego m.in. plan rozwoju firmy i spodziewane efekty finansowe może zaakceptować nawet wieloletni czas karencji  dla danego przedsiębiorcy. Biznes plan dla banku musi być jednak wykonany w pełni profesjonalnie, przez co rozumie się przede wszystkim mocne osadzenie w realiach, gdzie  strona ekonomiczna bazować będzie na jednoznacznych i logicznych przesłankach.

Na otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni 35 mkw wystarczy 15-20 tyś zł , średnio trzeba przeliczyć 8 kg towaru/ mkw.
Sklep jest biznesem stabilniejszym niż usługi takie jak np.solarium, które kwitną tylko sezonowo.

 
One comment on “Dotacje do działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *